Sihirli Bahçe Montessori Okulu

Liderlik Eğitimi

Eğitim çağındaki çocuklarda demokrasi bilinci ile seçme ve seçilme kültürünü öğretmek amacıyla ” Liderimi seçiyorum”  programına devam ediyoruz.  6 yaş gruplarımızdan aday olmak isteyen üçer çocuk seçiyoruz.Bir hafta boyunca hazırlanıyorlar, daha sonra  5-6 yaş gruplarına seçim propagandalarını anlatıyorlar  ve  gruplarımız  açık oylamayla seçim yapıyorlar. Seçilen, iki hafta boyunca lider oluyor, grup öğretmenlerine asistanlık yapıyor ,söz verdiklerini yapabilmesi için zaman ayrılıyor ,isteklerine  öncelik sağlanıyor v.b gibi.

             Tek isteğimiz verdikleri sözleri yerine getirmeleri! Bu projeyle çocuklarımıza iki değer kazandırmak istiyoruz.

             Birincisi seçenlerin doğru seçim yapmayı öğrenmesi ve seçilenin verdiği sözleri yerine getirmesi.

 İkincisi “Liderlik”.

Şüphesiz ki, hepimiz çocuklarımızın lider, özgüvenli ve başarılı bireyler olarak yetişmesini isteriz. Liderlik becerisi, bir sosyal zeka yeteneği olarak bilinmesine rağmen, bilinçli olarak desteklenebilen ve geliştirilebilen bir yetenektir. Çocuğun liderlik becerisinin gelişmesi hem kendisine olan öz saygısının gelişmesine hem de akranlarıyla olan iletişimine olumlu yansıyacaktır.

Çocuklarımızın gelecekte liderlik yeteneği gelişmiş, kendini rahat ifade edebilen, sorumluluk sahibi, atılgan, özgüvenli bireyler olması için biz yetişkinlerin önemli bir rol üstlenmesi gerekmektedir.

Biz, Sihirli Bahçe Montessori Okulu olarak, öğrencilerimizin liderlik becerilerinin gelişimi için sorumluluk alabilmelerini, karar vermelerini, verdikleri karara ve kendilerine güvenmeyi öğrenmelerini destekliyoruz.

Sizler de , çocukların liderlik becerisini geliştirmek için önerilerimizi uygulayabilirsiniz;

*‘Ben olsam..’ gibi oyunlar oynayarak empati kurma becerisini geliştirmek. Empati, olayları farklı bakış açılarından görmeyi ve farklı fikirlere saygıyla yaklaşmayı öğretmek,

*Fikirlerini korkusuzca ifade etmesini, problemlerle kendi başına başa çıkmasını desteklemek,

*Aileyi ilgilendiren durumlarda çocuğun da görüşlerini ve fikirlerini alarak ona bir birey olduğunu hissettirmek,

*Evde sorumluluk vermek, iş bölümü yapmak,

*Farklı sosyal ortamlara girmeye ve girdiği ortamlarda görevler vererek, sorumluluk kazanmasını desteklemek,

Çocuğun ilgi alanlarını göz önünde bulundurarak yönlendirmek, gibi onun bir birey olduğunu, kendi kararları olabileceğini hissettirerek davranmak, gelecekte liderlik becerisi gelişmiş bir çocuk olmasını destekleyecektir.

Unutmayalım ki, liderlik, bir gruba emirler vererek kontrol etmek değil, bir gruba öncülük etmek ve aynı yolda ilerlemektir.

Türk Milletinin geleceği, bugünkü çocuklarının doğru görüşü ve yorulmak bilmeyen çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır.

                                                                                                                                                                                                                 Mustafa Kemal Atatürk