Sihirli Bahçe Montessori Okulu

Mektubumuz Var

Öğrenmeyi öğretmek: Montessori                                                                               22.01.2014

Merhaba:)

Size bu yazımda Montessori eğitim sisteminden bahsedeceğim.. İşim gereği “öğrenme” konusu birincil ilgi alanlarımdan biri.. Bildiğiniz gibi ben “göreceli” olarak zor öğrenen çocuklar için çalışıyorum.. “Göreceli” diyorum çünkü “neye göre zor” u kendi aramızda hep tartışırız..

Konu çoğunlukla çocuğun nasıl öğrendiğinden çok, senin nasıl öğrettiğinle ilgilidir diye düşünmüşümdür hep.. Yolunu bilirsen her çocuk kolay öğrenir!!! Eğitiminden sorumlu olduğumuz 200ün üzerinde çocuk var ve inanır mısınız her biri için başka bir yöntem geçerli oluyor:)

Bence işin zevkli kısmı da bu.. Çocuğun içindeki sırrı keşfetmek.. Ona ulaşmanın yolunu bulmak.. Ve uygulayıp olanları izlemek!! Doğru yolu bulduğunuzda çorap söküğü gibi geliyor:) MUHTEŞEM bir duygu!

Peki bu işlerle uğraşan insanlar çocuğunu nasıl bir okula gönderir? 🙂 Bi kere biraz “sıkıntılı” veliler olduğumuzu kabul edelim:) Biz deli gibi kafa yoruyoruz ya, herkes öyle olmalı:) Neyse, ben aradığımı Sihirli Bahçe Montessori okulunda buldum:) Bu kreş tam bize göre! Bi kere gerçek bir Montessori sistemi uygulanıyor. Yani Dr. Madam Montessori’ nin pek çok ülkede kabul görmüş eğitim sistemini uyguluyorlar. Bir Montessori hayranıyım ben!!

Çocuğum olsun saçına şu tokayı takayım, şu ayakkabıyı alayım modunda hiç olamadım.. Çocuğum büyürken onu bu sistemle yetiştireceğim hayalleri kurdum hep 🙂 Dr.Maria Montessori uzun süre zihinsel engelli çocuklarla çalışıyor.. Uyguladığı sistem çocukların zeka puanlarında ciddi değişim yaratınca aynı sistemi normal gelişim gösteren çocuklarda denemeye karar veriyor.. Deniyor ve olan oluyor! Müthiş çocuklar yetiştiriyor bu sistemle.. Meraklısına bu linki tıklamak faydalı olur Arzu Aydoğan’ı tanımıyorsanız tanımalısınız: http://www.montessoriokulu.web.tr

Pek çok kaynak var daha tabi..  Biz de özel eğitim merkezimizde  faydalanıyoruz Montessoriden.. Çoklu zeka bakış açısı ve bütüncül yaklaşımda birleşiyor fikirlerimiz.. Eğitimle uğraşıp da faydalanmayan varmış gibi sanki 🙂 Detay için mail yoluyla iletişime geçebiliriz..Bilgi paylaşmaya bayılıyorum..

İşte ben bu sistemin aşığıyım.. Çocuğuma bağımsız yaşam becerilerini doğal ortamda öğretiyorlar, dökmek saçmak kirlenmek serbest! Serbest olduğu için hiç biri cozutmuyor!! Buna sistem deniyor:) Bu o kadar önemli bir nokta ki.. İnsan davranışını bilmek, öğrenme psikolojisini bilmek, eğitimde çok zaman kazandırır. El becerilerini, bilişsel becerilerini,  sosyal iletişim becerilerini her çocuğun kendi seviyesine uygun araçlarla geliştiriyorlar. Her çocuğun biricik, özel ve tek olduğuna saygı duyuyorlar. Birey olarak kabul ediyorlar.. Kalıplara sokmaya çalışmıyolar.. Ve biliyor musunuz bu kadar serbest kalırken, Montessori ekolünden çıkan  çocukların çoğu öz saygı, öz güven, yaratıcılık, bağımsızlık ve öğrenme konusunda çok başarılı oluyor. Aslında bu kadar basit!

Anlatmak istediğim A kreşi, B sistemi diil aslında.. Çocukları sınırlara sokmayan her sistem, her okul kabulum.. Çocuklarımızı kalıplara sokmaktansa izin verelim beyin kıvrımları keşfederek öğrensin.. Sonra o sağlıklı kafalara emanet edelim dünyayı.. Deneyimlemelerine izin vermezsek nasıl büyürler? Çocuğum şuan kreşte matematiğin kendini diil “mantığını”öğreniyor.  Hiç bi zaman ezberlemeyecek, ona söz veriyorum! Mantığını anlamadığı hiç bir şeyi ona dayatmayacağız. Çünkü zaten imkansız! Nasıl daha iyi öğrendiğini deneyerek kendisi keşfediyor. Öğretmenleri buna izin veriyorlar.. Onlara minnettarım! 0-6 yaş hayatta ne bildiğinin çatısını oluşturuyor.. Ve bu vizyon kızıma duyarak, dokunarak, koklayarak, görerek anlama imkanı sunuyor.. Deneyim şansı veriyor.. Şuan henüz 3 yaşında,

*Bu sistem sayesinde bağımsız giyinip soyunuyor.

*Okula gidince danışmaya, bugün dersin nerde olduğunu soruyor ve yönergeye göre gidip sınıfını kendi buluyor:)

*Yere çöp atan birine “dünyayı kirletemezsin” diye kızıyor.

*Bayramı da kutluyor, Yerli malı haftasını da.. Hem de anlamlarını bilerek..

*Kendini tanıtıyor her girdiği ortamda..

Orda her çocuk bu yaşta bunları yapıyor:) “Pembe kule” Montessori sisteminin bir simgesi.. Çok şeyi açıklıyor bence.. Tek bir araçla boyut, renk, biçim, uzay algısı, kinestetik algı, göreceli büyüklük, bireysellik, kendine özgülük, modelleme hepsini çalıştırıyorlar:) Kreşe gidene kadar evde bu sistemi kızıma ben uyguladım..Yıllar önce eğitimini almıştım.. Ve şimdi onlara emanet ettim.. Akşam bana sadece “anne” olmak kaldı, keyfini çıkarıyorum:) Bilin istedim..

Hayat bazen biz izin verirsek çok daha kolay oluyor.. Güvenebileceğin yeri bul, dene, ve bırak:) Bırak “kendi” yapsın.. Sevgili fedakar anneler, Çocuklarımızın içindeki potansiyeli en iyi “biz”bilmiyoruz malesef.. Üzgünüm bunu en iyi çocuklarımız biliyor.. İzin verelim bildikleri “kendi” potansiyellerini çıkarsınlar ortaya.. “Korumak” ve “engellemek” arasındaki küçük çizgide buluşalım sizinle.. Ben,tanıdığım pek çok keyifli anneyle birlikte, tam olarak orda duruyorum..

Sizi de bekleriz:)

Sevgiler..

Damla Oruç Başeskioğlu

http://damlaorucbasesgioglu.blogspot.com.tr/2014/01/ogrenmeyi-ogretmek-montessori.html?m=1