Sihirli Bahçe Montessori Okulu

Dersimiz : Müzik

Carl ORFF (1895 – 1982) Alman besteci ve müzik eğitimcisidir. Çoğumuz onu en ünlü eseri Carmina Burana ile besteci olarak tanır, ama eğitimci kimliğini bilmeyiz. Carl ORFF önemli bir müzik eğitimcisidir ve eğitimci yönü kendisinin geliştirdiği Orff metodu ile karşımıza çıkar.
Ritm; müzik, dans ve konuşmada doğası gereği varolan temel öğedir. Bu temel öğe üzerine kurulu bir “ dil ” olan Orff yöntemi müziği; hareket, konuşma ve drama ile harmanlayarak bir oyun edasıyla çocuklarımıza öğretmektedir.

Orff Metodu, çocuklara temel müzik eğitimi vermek için çocuğun alışık olduğu elemanları kullanarak tamamen doğal yolla öğrenmeyi teşvik eden, Carl ORFF tarafından geliştirilen bir metottur. Bu metodun en temel öğesi, dans, müzik, konuşma, dil, vücut, ve hareket birlikteliğidir. Bu temel öğeleri kullanarak, orff metodu uygulandığında, çocukta müzikal yönden gelişme sağlanır. Aynı zamanda bu gelişmeyle birlikte, çocukta öğrenme disiplini, grup sorumluluğu alma, başkaları ile çalışmayı öğrenme ve dikkat becerilerinin geliştirilmesi sağlanmaktadır.

Sedef Kozalar grubumuz Mine öğretmenimizle müzik dersindeler.